Komunikaty Komisariatu Policji w Pyskowicach

UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? WIESZ CO ROBIĆ?

Jeśli zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty musisz wiedzieć co robić. Policja wspólnie ze Związkiem Banków Polskich prowadzi akcję informacyjną.

 Co robić w przypadku utraty dokumentów?

- natychmiast zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.

- powiadomić Policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży).

- zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgubione dokumenty można zastrzegać wyłącznie w bankach - około 22.000 placówek w całym kraju (nie trzeba nawet mieć konta bankowego)

 film kampanii www.dokumentyzastrzezone.pl

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE(www.dokumentyzastrzezone.pl) został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karty płatnicze, dowód rejestracyjny).

Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem!

Wystarczy zgłosić się do swojego banku (lub do dowolnego, który wdrożył usługę zastrzegania dokumentów także przez osoby, które nie są klientami żadnego banku) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów. Informacje są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu (m.in. do poczty, operatorów telefonii komórkowej, czy agencji pośrednictwa nieruchomościami)!

Można chronić się przed przykrymi konsekwencjami utraty dokumentów.

 NIE POMAGAJ ZŁODZIEJOWI!

Pozostawienie wartościowych przedmiotów w samochodzie, nieuwaga podczas podróży lub zakupów zwłaszcza przedświątecznych - to tylko niektóre przyczyny kradzieży zgłaszane codziennie gliwickim policjantom. Z analizy tych przestępstw wynika, że wielu właścicieli zapomina o właściwym zabezpieczeniu i pilnowaniu wartościowych przedmiotów. Policjanci apelują o rozwagę! 

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia do komisariatów gliwickiego garnizonu policji zgłosiło się kilkunastu pokrzywdzonych, którzy stracili swoje mienie na skutek kradzieży. Z analizy wielu przypadków wynika, że sprawcy mieli ułatwione zadanie przez samych właścicieli wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei i oszustów padały pieniądze, telefony komórkowe, wyposażenie samochodu lub działki. Przyczyną kilku przestępstw był niedostateczy lub całkowity brak zabezpieczenia wartościowych przedmiotów, pozostawienie ich w miejscach łatwo dostępnych dla innych osób. Funkcjonariusze bardzo wnikliwie prowadzą każdą ze zgłoszonych spraw.

Jako przykłady niefrasobliwości pokrzywdzonych podajemy tylko dwa przykłady, kiedy to pozostawione w samochodach przedmioty skutecznie zachęciły złoczyńców do kradzieży i włamania:

  • - nieznany sprawca, z otwartego samochodu m-ki Toyota Corolla skradł saszetkę z dokumentami, kartami płatniczymi oraz gotówką w kwocie 70 zł  na szkodę mieszkańca Tarnowskich Gór,
  • - 25-letni mieszkaniec Pabianic ujął, 18-letniego mieszkańca Gliwic, który po uprzednim wybiciu szyby w drzwiach, włamał się do samochodu marki Ford Transit, skąd skradł pozostawiony na widoku portfel z dokumentami osobistymi, kartami kredytowymi oraz pieniędzmi w kwocie 100 zł.

Warto przypomnieć, że również wczoraj zgłoszono policji kilka kradzieży torebek, portfeli i komórek, jakie miały miejsce w biurowcach, szpitalach, szkołach i innych miejscach publicznych na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego. Dlatego apelujemy: Nie pomagaj złodziejowi, myśl co robisz i jak chronisz swoje mienie!

 

PYSKOWICKA POLICJA APELUJE
 

Nie chcesz być kolejną ofiarą złodzieja? PAMIĘTAJ:

  • przebywasz w mieszkaniu - zamknij drzwi na zamek,
  • wychodzisz na chwilę z mieszkania do piwnicy, na strych czy też wyrzucić śmieci - zamknij drzwi.
  • zostałeś wywołany domofonem a nikt się nie odzywa albo prosi o zejście i otworzenie drzwi wejściowych na klatkę - zamknij drzwi swojego mieszkania.

W ostatnim czasie na terenie Pyskowic odnotowano szereg kradzieży mieszkaniowych. Sprawcy działali w dzień, wykorzystywali fakt, że drzwi mieszkania nie były zamknięte na zamek. Głównym łupem złodziei padały przedmioty pozostawione na garderobach tj. telefony komórkowe, torebki, portfele.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o niezwłoczny kontakt telefoniczny pod numerami telefonów Komisariatu Policji w Pyskowicach: 32 233-29-97, 32 336-93-16, 32 336-93-17.

Problem włamań i kradzieży aut - porady

W ostatnim czasie w naszym rejonie wzrosła aktywność wszelkiego rodzaju złodziei samochodów . Policja pyskowicka odnotowuje też wzrost liczby włamań do pojazdów, w których nieroztropni właściciele pozostawili cenne przedmioty (nawigacje, laptopy, torebki itp.) Odnotowano kilka nieudanych prób kradzieży aut - złodzieje nie zdołali pokonać zabezpieczeń. Poniżej przedstawiamy szereg porad utrudniających kradzież pojazdu, czy tylko włamanie do niego:

- samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.

Wskazanym jest aby dobrej klasy autoalarm zainstalowany został, przez elektronika samochodowego z polecenia, w miejscu niestandardowym ;
- jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
- istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

 Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:

  • sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
  • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
  • bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania,
  • jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
  • odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,
  • parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.

 Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:

  • pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
  • zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju,
  • zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu,
  • pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby. 

Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania Cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.

 

PYSKOWICKA POLICJA APELUJE

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Pyskowic, aby zachować szczególną ostrożność, ponieważ Policja odnotowuje znaczną ilość przestępstw kradzieży zarówno kieszonkowych, jak i dokonywanych okazjonalnie na terenie zakładów pracy, placówek handlowych, różnego rodzaju urzędów oraz w bankach i w ich bezpośrednim pobliżu.

Sprawcy wykorzystują chwile nieuwagi petentów w urzędach, bądź klientów sklepów, którzy zajęci zakupami, bądź załatwianiem spraw urzędowych nie zwracają uwagi na to, co dzieje się z ich torebkami czy też saszetkami. Bardzo często przygotowując się do uiszczania należności są one otwarte, położone na ladzie, w takich sytuacjach bardzo łatwo stać się ofiarą przestępstwa.

Niestety mimo wielu apeli zwłaszcza starsi mieszkańcy Pyskowic nadal wpuszczają do swoich mieszkań obce osoby, które wykorzystując ich naiwność pod pozorem złożenia oferty zakupu na „wyjątkowo atrakcyjnych” warunkach towarów i usług dokonując oszustw bądź kradzieży, wcześniej odwracając uwagę swoich ofiar.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o przestrzeganie poniższych zasad:

  • pieniądze, dokumenty, przedmioty wartościowe chowajmy w miejscach trudno dostępnych, pomijając torebki, saszetki, czy też reklamówki,
  • w trakcie dokonywania zakupów i załatwiania spraw w obiektach użyteczności publicznej skupiamy się i troszczymy o podręczny bagaż (nie pozostawiajmy go bez opieki),
  • nie zawierajmy przypadkowych, krótkotrwałych znajomości z nieznanymi osobami, gdyż mogą one być jedynie pretekstem do dokonania kradzieży lub oszustwa na Państwa szkodę,
  • będąc w mieszkaniu ZAWSZE zamykajmy drzwi wejściowe na zamek,
  • pod żadnym pozorem nie przekazujmy gotówki stanowiącej rzekomo pożyczkę dla członka rodziny obcym osobom, które wcześniej telefonicznie zostały przedstawione jako jego znajomego, nawet gdy będziecie Państwo przekonani, że rozmawialiście przez telefon faktycznie z wnukiem, synem, córką itp.,
  • nie dajemy również żadnych pieniędzy aktywizatorom, inkasentom, nie podpisujemy z nimi żadnych umów, gdyż każda szanująca się firma wszelkie transakcje zawiera w swojej siedzibie, lub za pośrednictwem poczty.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o niezwłoczny kontakt telefoniczny pod numery telefonów Komisariatu Policji w Pyskowicach:

(32) 233 29 97

(32) 339 93 16

(32) 339 93 17

(32) 339 93 08