Dofinansowanie podręczników dla uczniów

 


Wyprawka szkolna 2019/2020

Informacja dla Rodziców/Uczniów
(dot. szkół z siedzibą w Pyskowicach)

Beneficjenci programu

I. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, oraz materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. 1148), jest udzielana uczniom:

  1. słabowidzącym,
  2. niesłyszącym,
  3. słabosłyszącym,
  4. z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
  6. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt. 1-7,
  9. posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn.zm.), albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, z późn.zm.), uczęszczającym w roku szkolnym 2019/2020 do:
  • branżowej szkoły I stopnia,
  • klasy I czteroletniego liceum ogólnokształcącego,
  • klas I–III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzonych w czteroletnim liceum ogólnokształcącym,
  • klasy I pięcioletniego technikum,
  • klas I-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum,
    szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

II. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia w zawodach, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przed dniem 1 stycznia 2019 r. , oraz dopuszczonych od dnia 1 stycznia 2019 r. zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245, z późn.zm.), jest udzielana uczniom:

  1. słabowidzącym,
  2. niesłyszącym,
  3. słabosłyszącym,
  4. z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  6. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt. 1-7,
  9. posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, uczęszczającym w roku szkolnym 2019/2020 do:
  • klas II i III branżowej szkoły I stopnia;
  • klas II-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum.

 III. Pomoc w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest udzielana uczniom:

  1. słabowidzącym,
  2. niesłyszącym, 
  3. słabosłyszącym, 
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, 
  5. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, 
  6. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, 
  7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt. 1-7, 
  9. posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, uczęszczającym w roku szkolnym 2019/2020 do:
  • klasy I branżowej szkoły I stopnia,
  • klasy I pięcioletniego technikum,
  • klasy I dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum,
  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

IV. Przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych następuje na wniosek rodziców ucznia, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniego ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby za zgodą rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniego ucznia.

Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza w roku szkolnym 2019/2020, w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy, koszt zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych, po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości określonej w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych, zwraca odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły.
W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupi podręczników lub materiałów edukacyjnych jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub rodziców (rodzica) ucznia, prawnych opiekunów (prawnego opiekuna) ucznia, rodziców zastępczych (rodzica zastępczego), osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka albo opiekuna faktycznego, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników kub materiałów edukacyjnych.

Uwaga! W bieżącym roku szkolnym, wniosek, o którym mowa powyżej, składa się w terminie od 6 do 27 września.
(zarządzenie nr RZ.0050.212.2019 Burmistrza Miasta Pyskowice z dnia 30 sierpnia 2019 r. ).

 -/-

Pyskowice, 4.09.2019 r.

Opracowano w ZOPO na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. poz. 1342).