Zrealizowane działania

  • SPOTKANIA WARSZTATOWE

 

W pracach nad opracowaniem dokumentu Strategii Rozwoju Miasta Pyskowice współuczestniczą mieszkańcy oraz organizacje społeczne. 5 oraz 12 października w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach odbyły się spotkania i warsztaty strategiczne, których celem było pozyskanie opinii na temat problemów i zasobów miasta oraz potrzeb i oczekiwań związanych z planowaniem rozwoju społeczno-gospodarczego. Na spotkaniach omówiono, w jaki sposób planować rozwój lokalny, przedstawiono wyniki badań ankietowych wśród mieszkańców oraz przeprowadzono analizę SWOT. Mieszkańcy wraz z ekspertami oraz zespołem roboczym ds. opracowania strategii, wskazali istotne kwestie, którymi powinno kierować się Miasto Pyskowice by dążyć tym samym do wykorzystania mocnych stron miasta, niwelować słabości a tym samym poprawić jakość życia mieszkańców. Spotkania z mieszkańcami są istotnym elementem budowania strategii rozwoju miasta, gdyż jest to okazja do dyskusji o najważniejszych dla interesariuszy rozwoju kwestiach społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych. Podczas spotkań zebrano wiele cennych uwag i opinii, które posłużą opracowaniu strategii.

 

FOTORELACJA

  • WARSZTATY STRATEGICZNE

 

19 oraz 24 października mieszkańcy oraz organizacje społeczne miały możliwość uczestniczyć w warsztatach strategicznych, których celem było wspólne wyłonienie przedsięwzięć i kierunków działań strategicznych, które powinny znaleźć się w dokumencie strategii. Łącznie nadesłano 28 propozycji działań projektowych, z którymi szczegółowo można się było zapoznać podczas warsztatów oraz w ramach Internetowego Forum Wymiany Pomysłów, które służyło wymianie opinii, doświadczeń i propozycji, a także ocenie wskazanych działań. Podczas warsztatów mieszkańcy wraz z ekspertami oraz zespołem roboczym ds. opracowania strategii, pracowali nad szczegółową analizą działań oraz wskazaniem kierunków w ramach których Miasto Pyskowice powinno szerzej kreować swój rozwój w myśl idei budowania współpracy i partnerstwa. Tym samym zostały wybrane sugerowane obszary kluczowe dla rozwoju miasta tj.:

  • wysoka jakość życia,
  • współpraca/partycypacja społeczna,
  • edukacja i kapitał społeczny,
  • przestrzeń publiczna,
  • jakość środowiska/adaptacja do zmian klimatu,
  • przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy,
  • transport i mobilność miejska,
  • innowacje.

 

Przed nami ostatni etap działań w ramach opracowania strategii związany z konsultacjami społecznymi projektu dokumentu strategii, który rozpocznie się w najbliższym czasie.

 

FOTORELACJA