Obchody 3 Maja

Pierwszy majowy weekend pogodą nie zachwycił, ale w Pyskowicach majówkę z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Tradycyjnie już otwarcie sezonu rozpoczęto festynem zorganizowanym na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała najlepszych wokalistów i tancerzy, którzy na co dzień trenują w wyspecjalizowanych sekcjach MOKiS. Jak na każdej pyskowickiej imprezie nie zabrakło również gwiazd: wspaniałym koncertem zachwyciła Halina Frąckowiak, wystąpił Teatr A z Gliwic a także uroczy Duet Grzybki.

Dla mieszkańców miasta najważniejsza uroczystość miała jednak miejsce 3 maja. Podczas uroczystej mszy świętej odprawionej przez biskupa Gerarda Kusza poświęcone zostały Sztandar Miasta i insygnia władzy samorządowej, wykonane z okazji 750-lecia nadania praw miejskich. Pyskowice bowiem należą do najstarszych miast Górnego Śląska. Władze samorządowe od kilku lat zabiegały o wykonanie symboli godnych miasta z tak wielką tradycją. Nad przebiegiem ceremonii poświęcenia czuwał Romuald Kubiciel, który wspólnie z Małgorzatą Kaganiec jest autorem naszego herbu.

Po uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta udali się pod Pomnik Patriotyczny. Burmistrz Wacław Kęska wygłosił przemówienie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a następnie reprezentanci władz samorządowych, władz Powiatu Gliwickiego oraz instytucji i organizacji działających w Pyskowicach złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Uczestnicy uroczystości podkreślali doniosłość i wielką klasę tego wydarzenia, które dodatkowo uświetniła orkiestra dęta Huty Łabędy oraz warta honorowa wystawiona przez 14 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Gliwicach.

Niezwykły klimat obchodów Święta 3 Maja zakończył recital fortepianowy znakomitego pianisty Oskara Bąkiewicza absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Stypendysty Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli, laureata konkursu organizowanego przez Royall Academy of Music w Londynie. Koncert ten był jednocześnie wkładem Pyskowic w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.